210 milionów Went później, czyli stulecie Szczypiorniaka w Polsce

Inicjatywa Historyczna ma zaszczyt być partnerem niezwykłego projektu:
„210 milionów Went później, czyli stulecie Szczypiorniaka w Polsce”

W roku 2017 przypada setna rocznica pojawienia się na terenie Polski piłki ręcznej, czyli dyscypliny sportu, znanej także pod nazwą szczypiorniak. Nazwa ta, występująca w powszechnym obiegu niemal do lat 60, nawiązuje do obozu internowania w Szczypiornie (obecnie dzielnica Kalisza), w którym jesienią 1917 roku, po tzw. kryzysie przysięgowym znaleźli się polscy żołnierze i podoficerowie I i III Brygady Legionów Polskich, odmawiający złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec, Wilhelmowi II. Żołnierze ci, zmagając się z rutyną obozowego życia, rozpoczęli organizować turnieje sportowe w różnych dyscyplinach, z których jedna opracowana na podstawie reguł wymyślonych przez Karola Kocha już na zawsze związała się z tym miejscem.

Była to piłka ręczna, która od nazwy wsi – Szczypiorno, szybko została nazwana Szczypiorniakiem, pozostającym synonimem tej dyscypliny do dnia dzisiejszego. Projekt „210 milionów Went później, czyli stulecie Szczypiorniaka w Polsce” zakłada nawiązanie do tej niezwykłej i częściowo zapomnianej już historii początków jednej z popularniejszych dyscyplin sportowej w Polsce.

Program pikniku obejmuje przede wszystkim mnogość atrakcji dla dzieci i młodzieży, przygotowanych oraz koordynowanych przez animatorów jak również członków samych grup rekonstrukcyjnych zaangażowanych w projekt. Wśród nich m.in. według przygotowanego wcześniej scenariusza ćwiczenia kawaleryjskie z atrapą konia dla najmłodszych, zabawy ruchowe i sprawnościowe oraz konkursy wiedzy czy turnieje gier planszowych o tematyce historyczno-edukacyjnej.

1. Prezentacja umundurowania legionów od 1914 do 1918 roku – swoistego rodzaju pokaz mody tylko wojskowej.

2. Żywe obrazy – scenka odmowy składania przysięgi przez legionistów na wierność cesarzowi Niemiec zakończona internowaniem oraz scena z życia w obozie  połączona z historią powstaniem nazwy „Szczypiorniści”.

3. Trenażer do nauki pchnięć bagnetem ze spektrum broni strzeleckiej do ćwiczeń

Udział około 50-60 osób mundurowych ( w tym jeden austriacki oficer, jeden oficer i dwóch żołnierzy niemieckich), pokaz sprzętu bojowego używanego przez Legiony Polskie (miotacz min Wz. 14, Replika armaty Wz 1905/08, broń strzelecka) dodatkową atrakcja będzie stanowisko do ćwiczenia pchnięć bagnetem z podręcznym arsenałem broni strzeleckiej stosowanej w Legionach.

HARMONOGRAM PIKNIKU:

11.30 – 16.00 piknik historyczny, Hala Widowiskowo – Sportowa (stoiska edukacyjne, pokaz sprzętu służb mundurowych)

11.30 – defilada służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych (trasa: Pomnik Dzieci Głogowskich – rondo Konstytucji 3 maja, ul. Daszyńskiego – ul. Wita Stwosza)

12.15 – rekonstrukcja historyczna „Nie przysięgniemy obcemu władcy – kryzys przysięgowy i jego następstwa”, teren przed Halą Widowiskowo – Sportowa

12.45 – mecz PGNiG Superligi KS SPR Chrobry Głogów vs. Gwardia Opole w uroczystej, niepodległościowej oprawie, z asystą pocztów sztandarowych służb mundurowych i Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów, Hala Widowiskowo – Sportowa

17.00 – uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Głogowskiego oraz koncert patriotyczny Studia Talentów i zespołu Contra Mundum, Miejski Ośrodek Kultury